Грудень 2019 року виявився рекордним місяцем у Європі з продажу електрифікованих моделей, тобто плагін-гібридів (PHEV) та електромобілів (BEV).

Агентство JATO Dynamics повідомляє, що за 12-й місяць минулого року було продано 75 700 електрифікованих моделей, блог EV Sales Blog призводить ще більше число – 77 248 машин. У будь-якому випадку, мова йде про абсолютний рекорд з продажу електрифікованих моделей у Європі за місяць. Якщо спиратися на дані JATO Dynamics, то зростання відносно грудня 2018 року становило 91%.

Всього у Старому Світі за результатами грудня 2019 року реалізували 1 258 412 автомобілів – на 21% більше, ніж роком раніше. Настільки високих місячних результатів не було з серпня 2018 року, коли продаж «підбурило» швидке введення вимог WLTP. Цього разу ринку імпульс також додало жорсткість стандартів – з 1 січня 2020 року в Євросоюзі набули чинності нові обмеження токсичності вихлопу, які зобов’язують автовиробників досягати середніх викидів оксидів вуглецю (CO2) по автомобілям, що продаються, на рівні 95 г/км. Тому наприкінці минулого року автовиробники прагнули «скинути» зайві «брудні» моделі, пропонуючи на них великі знижки. Разом зі зростанням попиту на екологічні автомобілі, це створило стрибок продажу на авторинку.

На частку плагіг-гібридів та електромобілів в грудні припало  6% від усього продажу легкових автомобілів у Європі (1 258 412 штук, + 21%). До речі, за той самий місяць звичайних гібридів (без функції підзарядки від мережі) продали 48 700, їх зростання склало менше – 41%.

Статистика продажу нових автомобілів в Європі за грудень 2019 року. Дані – JATO Dynamics

Абсолютною сенсацією стало те, що до рейтинг продажу за місяць вперше в історії потрапив компактний електромобіль Tesla Model 3. У грудні він розійшовся на європейському ринку тиражем у 22 118 штук – це абсолютний місячний рекорд для повністю електричної моделі. Model 3 посіла третє місце в списку найбільш продаваних машин, більше неї продали тільки Volkswagen Golf (30 652 штуки) і Renault Clio (27 516). Теслі вдалося на 73 машини обійти кросовер Ford Kuga, який з результатом 22 045 зайняв четверте місце в списку. У загальній структурі продажу електромобілів всіх марок на Model 3 в грудні припало 43%. Особливо високий попит на компактну Теслу відзначається в Нідерландах.

Статистика продажу нових автомобілів в Європі за грудень 2019 року. Дані – JATO Dynamics

«Електричні автомобілі скорочують розрив з дизельними аналогами з вражаючою швидкістю. У грудні 2018 року на кожен проданий електромобіль доводилося 4,6 проданих дизельних автомобіля; рік по тому співвідношення знизилося до 2,9 дизельних машини на одну електрифіковану. Більша частина цього прогресу відбулася завдяки чисто електричним автомобілям (BEV), які вперше перевершують гібридні (HEV) », – говорить Філіп Муньос, аналітик JATO Dynamics.

Статистика продажу нових автомобілів у Європі за грудень 2019 року і за весь 2019 рік (права колонка). Дані – JATO Dynamics

На думку Муньоса, Tesla Model 3 не тільки вклинилася у домінуючі позиції автомобілів з ДВЗ, а й повернула інтерес європейців до седанів. Чи зможе вона зберегти свою популярність протягом наступних місяців, покаже лише час.

У статистику авторинку Європи JATO Dynamics включає дані по 27 країнах – це Німеччина, Франція, Велика Британія, Австрія, Італія, Нідерланди, Швеція, Польща, Португалія, Іспанія, Норвегія, Хорватія, Угорщина, Ірландія, Румунія, Бельгія, Фінляндія, Словаччина, Франція, Чехія, Швейцарія, Греція, Словенія, Люксембург, Литва, Латвія, Естонія. Продажу агентство підраховує по реєстраціях автомобілів.

Продаж електромобілів та гібридів у Європі в грудні 2019 року:

  • Чисті електромобілі – 51 600 одиниць (+ 96%),
  • гібриди – 24 100 (+ 80%),
  • Звичайні гібриди – 48 700 (+ 41%),
  • Загальний продаж електромобілів та гібридів – 124 400 (+ 68%).